Houtsoorten van zachtst naar hardst

Houtsoorten van zachtst naar hardst

Volgens de methode Janka

De hardheid van hout wordt via de Janka-methode gemeten. Bij deze methode wordt een gladde stalen bol met een diameter van 11,824mm en een oppervlak van 100mm2 precies tot de helft van de bol in het hout gedrukt.

De benodigde hoeveelheid kracht wordt in Newton uitgedrukt en kan vergeleken worden met andere houtsoorten om deze zo objectief met elkaar te kunnen vergelijken.

Tevens kunt u kijken naar de Frans Eiken-waardes, waarbij de relatieve hardheid van Eikenhout op 100 gesteld is

Hardheid vlgs. Janka (N/mm2)Index Eiken (=100)
Vuren191030,41
Grenen Europees270042,85
Lariks Russisch289045,87
Grenen Fins/Russisch294046,66
Douglas Pine294046,66
Imbuia (Braz. Noten)430068,47
Teak445070,86
Amerikaans Noten450071,66
Pitch Pine500079,37
Roble (Z. Am. Eiken)574091,11
Kersen578091,75
Eiken Amerikaans Wit605096,33
Essen614097,46
Eiken Frans6280100
Bamboe6350100,80
Hard Maple6500103,17
Guatambu6800107,94
Padoek6860108,89
Beuken7060112,06
Bilinga7250115,45
Panga panga7260115,61
Bangkirai7300116,24
Riemhout7550119,84
Kempas7610121,18
Ybyraro7700122,22
Kopie7740123,25
Bruinhart7800124,20
Afzelia8200130,16
Curupay8200130,16
Muiracatiara8450134,13
Sucupira8550135,71
Merbau8670137,62
Guaribu9140145,54
Jatoba10400165,08
Mutenye10250163,21
Moral10600168,25
Wengé10600168,25
Purperhart11400180,95
Bubinga11570184,24
Lapacho11610184,87
Massaranduba14200225,40
Groenhart16700265,92
Delen: